Rīgā šobrīd ir pirmdiena, 2017. gada 27. februāris, 01:46

Jaunumi

2016. g. ALAs sporta nozares valde un referenti. 1. rindā no kreisas Visvaris Ģiga, priekšnieka vietnieks; Laila Ejupa, sekretāre; Toms Trautmanis, priekšnieks; Vidvuds Celtnieks, futbola referents; Edgars Bedrītis, kasieris – emeritus. 2. rindā Jānis Ģiga, Austumpiekrastes pārstāvis, Aleksis Vizulis, ALJA sporta pārstāvis; Valdis Ķeris, Rietumpiekrastes pārstāvis; Ēriks Krievs, vīriešu volejbola referents; Andris Trautmanis, kasieris.

ALAs Sporta nozares vadītāja Toma Trautmaņa ziņojums

Sporta nozares mērķis ir apvienot latviešu sabiedrību Amerikā no sporta viedokļa, nevis tikai no kultūras, polītikas vai izglītības perspektīva.  Līdz ar to nozarei ir itsevišķa iespēja sadarboties ar plašo jaunāko paaudzi.  Sporta nozare sniedz atbalstu ASV meistarsacīkstēm volejbolā un basketbolā, Gaŗezera sportam, Katskilu nometnes sportam un citiem mazākiem latviešu sporta pasākumiem kas notiek visapkārt ASV.  Arī, mūsu skats ir uz latviešu sportistiem kas piedalās latviešu sporta pasākumos ko rīko ASV latviešu sabiedrība.

Sporta nozare darbojās visādos sporta veidos.  Mums ir atsevišķi referenti 14 dažādos sportos, no novusa līdz golfam.  Mūsu referenti darbojās, lai sabiedrība būtu informēta par to kas notiek Amerikā katrā sportā.  Mums ir pārstāvji katrā pārvaldē: austrumpiekrastē, vidējās valstīs un rietumpiekrastē, kas apzina, organizē un informē lokālos sportistus un sporta cienītājus par sporta nodarbībām savā pārvaldē.  Mēs katru gadu maija beigās rīkojam meistarsacīkstes basketbolā, vīriešu un sieviešu volejbolā un hokejā.  2015. gadā 62. meistarsacīkstes notika Vašingtonā DC.  Bet 2016. g. ir plāns mainīt mesitarsacīkstes no “Memorial Day” nogales uz 1. oktobri pie Gaŗezera.  Iemesls ir jo labākie volejbolisti spēlē ASV “klubu” komandas meistarsacīkstēs tajā laikā.  Mūsu mērķis ir iesasitīt cik vien sportus varam, tādēļ izmēģināsim kaut ko jaunu.

Informāciju par sporta nozari un darbiniekiem var atrast ALA mājas lapā (http://www.alausa.org/lv/alas-nozares/sporta-nozare/).  Tur ir informācīja par pēdējām meistarsacīkstēm, sporta kalendārs 20164. g. (kopā ar e-pasta adresēm kur var saņemt tuvāku informāciju par atsevišķām sacensībām), kā arī saraksts ar visiem meistarsacīkšu uzvarētājiem, labākiem spēlētājiem un ceļojošā kausa ieguvējiem kopš 1954. g.  Mūsu darbinieki satiekās 2 reizes gadā, lai pārrunātu aktualitātes latviešu sportā Amerikā un Kanadā, kā arī Latvijā.   Ja kādam ir interese darboties latviešu sportā, lūdzu nākiet talkā.

2015. g. ALAs meistarsacīkstes

ALAs 18. atklātās un ASV latviešu 62. meistarsacīkstes basketbolā un volejbolā un 7. draudzības spēles hokejā notika 2015. g. 23. un 24. maijā, Vašingtonā DC.  Rīkotāji bija Vašingtonas “Silguldas” sporta kopa, ar rīcības komitejas priekšnieku Viesturu Timrotu priekšgalā.

Visas spēles zāles, slidotava un balle bija tuvumā Reston Virdžīnijā, pie Dulles lidlauka.  Austrumpiekrastes komandas vienmēr ceļo uz vidieni, bet vidējās valsts diemžēl mazākā skaitā ierodās uz austrumpiekrasti.  Spēlēs piedalījās 2 basketbola komandas, 3 sieviešu volejbola komandas, 3 vīriešu volejbola komandas, un 2 hokeja komandas.

Tā kā bija tikai divas basketbola komandas, Ņujorkas „Rakte” (iepriekšējā gada uzvarētāji) un   Minesotas „Starts”, viņi secentās pret viens otru abas dienas.  Bija sīva sacensība, un abas komandas spēlēja augstas kvalitātes līmenī.  Raktes pusē īpaši izcili spēlēja Jānis Krūms, Mārtiņš Trautmanis, un Ed Alculumbre.  Tomēr Minesota bija garāki un  beigās “Starts” uzvarēja pirmo spēli ar 94-82.  Nākamajā rītā basketbolisti sapulcējās otro reizi.  Starts cerēja turpināt iepriekšējās dienas vinēšanas gaitas.  Rakte cerēja apgriezt iepriešējās dienas rezultātu un piespiest trešo spēli.  Rakte vareni cīnijās, bet viņus pārvarēja Starts ar visumā labāku spēlēšanu, īpaši no Paula Ješinska zem groza un vispārēji no Joey Ryan, kas tad arī saņēma LKA balvu labākajam basketbolistam finālspēlēs. Ar 101-87 uzvaru Minesotas Starts ieguva pirmo vietu basketbolā.  Raktei toties tika Mārtiņa Stulpiņa balvu sportiskākajai vienībai.  Imanta Štāla piemiņas balvu  par izcilu darbību uz un ārpus sporta laukuma saņēma Starta spēlētājs Pauls Ješinskis.

Sieviešu volejbolā pieteicās latviešu spēlētājas no Minesotas, Kanādas, un Vašingtonas.  Vašingtonai un Kanādai katrai sanāca puskomanda, kuras tad apvienojās, lai izveidotu Vašingtonas un Kanādas Siguldu.  Minesotas Starts atlidoja ar pilnu spēlētāju sarakstu, bet bez cēlājas.  Lai padarīt spēles interesantākas, piedalijās arī ieaicināta vietēja Amerikāņu USAV komanda, Virdžīnijas “Assets”. Sestdienas spēlēs Siguldai bija ātri savā starpā jaiepazīstas un jaizgudro labāko sastāvu.  Spēles sākumā bija diezgan vienlīdzīgas, bet līdz dienas beigām bija skaidrs, ka Starts atradis savu ritmu.  Pirmajā spēlē Sigulda uzvarēja visus trīs setus pret Assets (25-18, 24-26, 25-23).  Otrajā spēlē Starts paņēma divus no trim setiem pret Assets (22-25, 25-13, 25-10).  Un pēdējā spēlē Starts uzvarēja visus trīs setus pret Siguldu (25-20, 25-22, 25-12).  Svētdien atkrita viesu komanda, tā tad palika abas latviešu komandas, Starts un Sigulda, lai sacenstos finālā; spēlēja trīs no pieciem setiem.  Starta gremdētājas bija pārākas, īpaši Adrianna Nora, kura ieguva šī gada Dr. Irēnas Norgello balvu labākajai finālspēļu gremdētājai, un no Lauras Avenas, kura saņēma šī gada Minesotas Starta balvu labākajai volejbolistei finālspēlēs.  Starts ieguva pirmo vietu (25-14, 25-8, 25-12), neraugoties uz Emīlijas Rudzītes izcilo spēli Siguldas aizsardzībā.

Vīriešu volejbolā Vašingtonas Siguldai sanāca pietiekami spēlētāju, lai izveidotu divas komandas.  Viņiem no netāliem ziemeļiem pievienojās Nudžersijas Kursa.  Sestdienas priekšspēlēs visi spēlētāji vareni cīnijās.  Pirmā spēlē Sigulda A uzvarēja trīs setus pret Kursu (25-16, 25-23, 25-20).  Otrā spēlē abas Vašingtonas komandas sacensās, un Sigulda A uzvarēja divus no trim setiem pret Siguldu B (26-24, 25-19, 16-25).  Un pēdējā dienas spēlē Sigulda B pārspēja Kursu (25-17, 25-14, 26-24). Svētdienas sacensības iesākās ar pusfinālu starp Kursu un Siguldu B.  Sigulda B uzvarēja (25-16, 25-12), atstājot Kursu trešajā vietā.  Par savu lielo sajūsmu un izturību, Kursa arī vinēja šī gada Leo Veisa piemiņas balvu sportiskākajai vienībai finālspēlēs.  Vīriešu volejbola finālā abas Siguldas vienības sacentās viena pret otra.  Kad siguldieši pirms turnīra lēma dalīties, kapteiņi centās to darīt cik vienlīdzīgi cik iespējams.   Pirmos četrus setus Sigulda A un Sigulda B dalīja uz pusēm (25-22, 25-20, 23-25, 22-25).  Sigulda B izcīnija pirmo vietu saīsinātā piektā setā (15-12).  Ir iespaidīgi tas, ka abām komandām sanāca vienāds punktu skaits pa pieciem setiem.  Ulža Holandera balvu izcilākajam gremdētājam uzvarēja Siguldas B spēlētājs Andris Stūrāns, kurš pirmo reizi piedalijās ALA meistarsacīkstēs, un Valža Treimaņa balvu labākajam volejbolistam finālspēlēs saņēma Siguldas A ilggadējais cēlājs Grants Osvalds.  Daugavas Vanagu balvu par izcilu darbību uz un ārpus sporta laukuma ieguva Siguldas B cēlājs Aldis Bērziņš.

Šī gada hokeja spēlē piedalijās vienpadsmit slidotāji un divi vārtsargi no ASV, kuŗi tika sadalīti divās komandās.  No visiem šī gada meistarsacīkstes sportistem, hokejam sanāca vislielākā ģeogrāfiskā dažādība, dalībniekiem pārstāvot Kaliforniju, Teksasu, Ņudžersiju, Pensilvāniju, Dienvidkarolainu, un Vašingtonu D.C. Ar mazliet mazāku spēlētāju skaitli salīdzinot ar iepriekšējām reizēm, šī gada spēle tika nospēlēta 4v4 formatā. Šis formats parasti vairo uzbrukumu iespējas un vārtu skaitu.  Abas komandas iesāka ar ātru slidošanu un pirmā trešdaļā, ASV II komandai bija priekšroka ar 2-1 rezultātu.  Otrā trešdaļā, ASV I iesita sešus vārtus ar atjaunoto spēles plānu, ieskaitot vienu soda metienu. Dāvids Rozītis spēlēja īpaši iespaidīgi šajā spēles posmā, viens pats iegūstot trīs vārtus.  ASV II tikai spēja iesist divus vārtus pa šo laiku.  Pēdējā trešdaļa iesākās ar lielu žestu un vairākām uzbrukuma iespējām. ASV I ieguva vēl trīs vārtus no Dāvida Rozīša metieniem, kamēr ASV II iesita četrus, visi no Austina Staltmaņa nūjas. Kaut ASV II mēģināja vienlīdzināt skaitli, viņiem diemžēl nesanāca iesist pēdējos divus vārtus Reiņa Bergholca vārtsardzības dēļ.  Spēle beidzās ar 10-8 rezultātu ASV I par labu, un ASV I uzvarēja Dr. V. Nagobada dāvāto Latvijas kausu. Ar sešu vārtu pūli, Dāvids Rozītis tika apbalvots ar ALAs Sporta Nozares balvu labākājam spēlētājam hokejā.

Svētdienas vakarā atkal sanāca kopā, neviss sporta tērpos, bet balles tērpos.  Turpat hotelī notika apbalvošanas balle un vakariņas glaunā Regency Ballroom.  Sportisiem pievienojās ģimenes, draugi, skatītāji un atbalstītāji, gan no vietējiem Vašingtonas latviešiem, gan no tālajām Ziemeļamerikas malām.  Šī gada meistarsacīkstes labi izdevās, un atsauskme no dalībniekiem un vietējo publiku bija ļoti pozitīva. Žēl tiem, kas palaida garām iespēju piedalīties.  Paldies sporta dalībniekiem, skatītājiem, un organizētājiem, it seviški Vasšingtona “Siguldas” sporta kopa!

Golfa sacensības

2015. gadā sarīkotas desmit atklātas golfa spēļu sacensības, kur piedalījās vairāk kā 440 golfisti: Aiken Dienvidkarolīnas sabraukums, Detroitas 26. atklātās ASV kausa un Korporāciju sacensības, Ziemeļamerikas 46. meistarsacīkstes Grandrapidos, GVV 50 jubilejas turnīrs, 31. Ohaijo kausu izcīņa starp Klīvlandi un Kolumbusu, Čikāgas Latvian Happy Hour Club (LHHC) rīkotais pavasara un rudens turnīri,  Gaŗezera golfa sabraukums kopā ar voleja nogali, Sietlas latviešu golfa apvienības (SLGA) 14. turnīrs, Lansingas 18. Latvian Happy Hour (LHH) golfa spēles.  Sīkākus rezultātus varat atrast uz alausa.org, sporta nodalījumā.

Futbols

Kā bija paredzēts, Latvijas kausa izcīņa futbolā 2015. gadā notika Gaŗezerā start austrumpiekrastes un vidējo valstu komandā, GVV 50. g. jubilejas ietvaros . Spēļu līmenis bija augsts un bija pāris simts skatītāji.  Pēc labas un agresīvi spēlētas spēles, tomēr vidējās valstis uzvarēja 1-0.  Labākais spēlētājs bija izvēlēts kapteinis un vārtsargs Kalvis Melbārdis.  2016. g. gadā spēle atkal notiks austrumpiekrastē.

Novuss

Novusa nozare ir bijusi ļoti aktīva.  Pavasara ikgadējais turnīrs Losandželosā jau 2 gadus oficiāli skaitās kā internacionāls, un ir viens no 12 etapiem kuri notiek pa eiropas valstīm .  ASV ir izveidojušās vairāki centri kur ir notikušas sacensības: Vašingtonā, Čikagā (divi turnīri), Ņujorkā, Sanfrancisko, Sandiego un Losangelosā, kur ir viss lielākā novusa saimniecība latviešu emigrācijā . Šogad 5. decembrī notika Las Vegas visu turnīru laureātu  “kopturnīrs” kur labākā novusista titulu uzvarēja Guntars Brālitis un otrā vietā palika Jevgenijs Katkevis. Tuvāku informāciju var redzēt www.novussusa.com.

Citas sporta nodarbības

Katru gadu SN atbalsta Gaŗezera sportu un piešķir stipendijas labākiem sportistiem/skolēniem.  SN atbalstīja sacensības 2015. gadā volejbolā, futbolā un bērnu vieglatlētikā austrumu piekrastē Katskiļu nometnē, ko vadīja Austrumu Piekrastes Latviešu Sporta Pārvaldes (APLSP) priekšnieks Jānis Ģiga ar palīgiem.   Notiek „Kostīmu Kausa” izcīņa pludmales volejbola sacensībās Losandželosā novembra pirmā nogalē.

Šogad Sporta nozare rīkoja akciju atbalstam Likteņdārzam Latvijā (liktendarzs.lv).  2018. g. Latvijā rīkos vispasaules spēles un ALA sporta nozare arī plāno piedalīties.  Pa r labu Liktendārzam, atsevišķi ziedotāji noziedoja 157 bruģakmeņus un 63 stādus.  Kokneses fonds bija ļoti pateicīgs un pretīmnākošs un noteikti sastrādisimies nākotnē.